A vízügyes szakmában is jellemző az alulfizetettség és a magas elvándorlás

Ahogy arról nap mint nap olvashatunk, hogy mekkora munkaerő problémákkal küzd a magyar egészségügy, úgy arról is beszámolhatunk sajnos, hogy nincs ez másképp a vízügy területén dolgozók között sem


A vízügyi igazgatóságokon dolgozó 900 mérnök átlagbére bruttó 246 602 Ft, ez több mint 56 ezerrel kevesebb a teljes munkaidőben alkalmazottak országos, átlagos bruttó kereseténél (303 000 Ft). A kékgalléros vízügyi dolgozók ennél is rosszabbul állnak,71%-uk bruttó 161 ezret keres. Ezért tervezik sokan a távozásukat a vízügytől.

2017-ben már 118-an hagyták el a vízügyet az Országos Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint. A Környezetvédelmi és Vízügyi Országos Szakszervezet ennél is magasabb a fluktuációról számolt be: 126-an távoztak. A szakszervezet úgy tudja, hogy a tizenkét vízügyi igazgatóságnál dolgozó majdnem 4 ezer ember 71%-a bruttó 161 ezret keres, vagyis a garantált bérminimumot kapja. 

2017-ben május 31-ig összesen 118-an léptek ki, 91 műszaki munkatárs, közülük 71 mérnök a vízügyi ágazatból - tájékoztatta lapunkat az Országos Vízügyi Főigazgatóság. (A vízügyi ágazat jelenlegi összlétszáma 4324 fő, a műszaki végzettségű közalkalmazottak 3236-an vannak.)

Tarró Péter, a Környezetvédelmi és Vízügyi Országos Szakszervezet elnöke ennél valamivel magasabb fluktuációról beszélt: 2017-ben január és május között 126-an hagyták el az ágazatot a bruttó 190 ezer Ft-os átlagfizetés miatt.

Ez igen kevés pénz, még akkor is, ha a hivatalos adatok szerint valamivel többet keresnek: a vízügyi ágazatban foglalkoztatott dolgozók átlagbére bruttó 191 112 Ft a főigazgatóság tájékoztatása szerint. Az alacsony fizetések mellett erős indok a továbblépésre, hogy - a főigazgatóság szerint - 12 éve nem emelték a vízügyes munkavállalók bérét.

Nagy baj van a mérnöki fizetésekkel

Budapesten több mérnöknek, vízügyi szakmérnök beosztásban nagyon alacsony bért adnak. „Aki öt évet elvégez az egyetemen, és mérnöki diplomát szerez, annak 170-175 000 Ft nem reális összeg. Ez hosszabb távon kiüríti a szakember gárdát” - mondta Tarró Péter a HR Portalnak.

Megkérdeztük erről az Országos Vízügyi Főigazgatóságot is. Válaszukban közölték, hogy jelenleg a 12 vízügyi igazgatóságon 900 mérnököt alkalmaznak, átlagbérük bruttó 246 602 Ft. 

Különösen szembetűnő mennyire alulfizetik a vízügyes mérnököket, hogy a keresetek 2017-ben harmadik hónapja mutatnak kétszámjegyű éves növekedést. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 303 000 forint volt áprilisban, azaz először lépte át a 300 ezer forintos küszöböt. A kollégáikkal sem állja az összehasonlítást a bérük, mert az erdészmérnökök havi bruttó átlagkeresete 330 183 Ft, a környezetmérnököké 275 408, az építészmérnöké 284 075, az építőmérnököké 323 341 Ft.

Ide-oda dobálták őket, nulla eredménnyel

Tarró Péter, a vízügyi szakszervezet elnöke elmondta, hogy a Magyarország területi vízgazdálkodásával foglalkozó tizenkét vízügyi igazgatóságban dolgozó 3980 főt közalkalmazottként foglalkoztatják.

2005-ben a szakszervezet beadványt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz, ezzel el akarták érni, hogy a vízügyi igazgatásban dolgozók közalkalmazottiról köztisztviselői átsorolásba kerüljenek. Mivel az igazgatóságok jogköre ebben az időben kiterjedt a hatósági engedély kiadására is, azon az elven kezdeményezték az átsorolást, hogy aki hatósági engedélyt ad ki, az ne közalkalmazott legyen, hanem köztisztviselő. Elég rövid időn belül átsorolták a vízügyi igazgatásban dolgozókat, Tarró Péter szerint meglepetést okozva ezzel a dolgozóknak. Ugyanilyen rövid időn belül azonban visszasorolták őket közalkalmazottnak. Ennek oka Tarró számára nem tisztázott.

2012-ben a tizenkét területi vízügyi igazgatóság a Belügyminisztérium felügyelete alá került, a hatósági engedélyek kiadása azonban átkerült a Katasztrófavédelemhez. 2015-ben ez szakszervezet levélben közölte a Belügyminisztérium vezetésével, hogy a vízügyi igazgatóságoknál dolgozó közalkalmazottak bére tíz éve változatlan, és ez nincs így rendben. Tarró elmondta, hogy a Belügyminisztérium válaszában közölte, hogy a bértárgyalásoknál először a hivatásos állományt (rendőrség, katonaság, különböző titkosszolgálati szervek - szerk.) veszik figyelembe, ugyanis ott sem voltak béremelések. Végül a hivatásos állomány bérrendezése 2015-ben megtörtént. 2016 februárjában elkezdődtek a tárgyalások a vízügyi szakszervezettel, de 2017 júniusában is ugyanott, vagyis nullán állnak.

Még többen fognak távozni?

Mivel a közalkalmazottakat érintő bérrendezés elkerülte az ágazatot, a bérfelzárkóztatás elmaradása miatt kezdett el nemrég újra mozgolódni a szakszervezet. 

„Írtunk egy levelet a belügyminiszternek az ügyükben, amit közülük 3400 ember aláírt. Erre érdemi válasz nem jött. Ugyanakkor 2017. március 23-án a Kormányinfón Lázár János bejelentette, hogy az országos vízügyi főigazgatósághoz tartozó tizenkét területi igazgatóságnál is meg fog történni a bérrendezés, de nem történt idáig semmi. Emiatt elég feszült a helyzet, és megindult a kollégák eltávozása a 12 igazgatóságból, és még most is többen jelezték, hogy álláskeresésben vannak” - közölte lapunkkal a szakszervezet vezetője.

Forrás: https://www.hrportal.hu/hr/melyen-az-atlagber-alatt-keresnek--ezert-tavoznak-a-vizugyesek-20170621.html

Fotó: autopro.hu